Biografia

Damian Maliszewski – piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz. Urodzony 8.05.1982r. w Rybniku. Wychował się w górniczej, muzykalnej rodzinie. Od wielu lat mieszka w Warszawie. Jest samoukiem, a pierwszą piosenkę napisał już w wieku 11 lat. 

W maju 2008 r. wystąpił w TVP2, w programie „Szansa na sukces”. Gościem odcinka był Stanisław Soyka. Jesienią tego samego roku w Telewizji Polskiej wyemitowano przygodowe show o nazwie „Fort Boyard”, w którym muzyk wziął udział, wygrywając wraz z drużyną pod dowództwem aktorki Aleksandry Szwed, złoto Fortu Boyard. Występ w programie zaowocował współpracą z Telewizją Polską – Damian Maliszewski został redaktorem prowadzącym oficjalny serwis internetowy w/w show. 

W roku 2009 zadebiutował w Telewizji Polskiej utworem „Jest Twoja”. Kompozycja stała się oprawą muzyczną wielu ważnych wydarzeń w TVP.

Do muzyki skomponowanej przez Maliszewskiego tańczyła na lodzie polska łyżwiarka figurowa, olimpijka, Anna Rechnio.

25 czerwca 2011 r. Damian chcąc zrobić niespodziankę swojej rodzonej siostrze, z okazji jej ślubu, zaśpiewał w kościele Św. Barbary w Rybniku utwór „Hallelujah” Leonarda Cohena z polskim tłumaczeniem Macieja Zembatego. Występ do dziś zobaczyło na kanale You Tube ponad 20 milionów internautów na całym świecie. Muzyk dzięki temu występował między innymi w Kanadzie i USA.

18 lutego 2012 roku w Programie III Polskiego Radia w audycji Marka Niedźwieckiego „Markomania”, a także w weekendowym wydaniu programu „Kawa, czy herbata” TVP1, Damian Maliszewski zaprezentował swój pierwszy, śpiewany, autorski singiel pt. „Niewinni niedoskonali”. Do udziału w nagraniach zaprosił wielu znakomitych muzyków, m.in. cenionego producenta i kompozytora Michała Tokaja. Na singlu wydanym w formie płyty, można także usłyszeć jedyny polski jazzowy, improwizujący kwartet smyczkowy – Atom String Quartet, nagrodzony „Fryderykiem”.

Singiel został wydany przez wytwórnię Majki Jeżowskiej – Ja-Majka Music. 

Piosenka 19 tygodni gościła na liście przebojów Polskiego Radia Dla Ciebie, a w ogólnopolskim plebiscycie „Grajmy swoje” radia RDN Małopolska, została piosenką roku. 

18 kwietnia 2012r. W TVP1 w „Teleexpressie” u Marka Sierockiego, odbyła się premiera teledysku do piosenki „Niewinni niedoskonali”, w reżyserii Huberta Gostomskiego.

W roku 2014 Damian został zaproszony przez Telewizję Polską do nagrania utworu „Alleluja” Leonarda Cohena, z polskim tłumaczeniem Macieja Zembatego. Piosenka nagrana w wersji studyjnej, została wykorzystana w filmie „Połączył nas papież”. Wykorzystano w nim również kompozycję „Jest Twoja”. 

28 czerwca 2015 miała miejsce premiera utworu „I Still Love You”, utrzymanego w gatunku house progresywny.

20 sierpnia 2015 dziennikarze międzynarodowego, portalu „Little Things”, z siedzibą w Nowym Jorku, opublikowali artykuł na temat wykonania przez Damiana piosenki „Hallelujah”. Artykuł wywołał wiele pozytywnych emocji na wszystkich kontynentach.

W listopadzie 2015 artysta wyjechał do Kanady i USA gdzie dał min. koncert w Toronto. Pojawił się również w Nowym Jorku, Chicago i na Florydzie. Do maja 2016 mieszkał na Key West (Floryda), gdzie odbyła się duża sesja zdjęciowa muzyka. Autorem zdjęć jest Jarosław Gilewicz.

28 lipca 2017, Maliszewski opublikował kolejny instrumentalny, elektroniczny utwór pt. „Waterlife”, będący hołdem dla wody i zwracający uwagę na jej marnowanie i zanieczyszczanie.

18 października 2017r. Ukazał się singiel pt.„Earth”. Kompozycja i produkcja Damiana Maliszewskiego i Marcina Kuczewskiego, to hołd dla Ziemi. Epicka, orkiestrowa muzyka, połączona z majestatycznym teledyskiem, którym zachwycili się podróżniczka Martyna Wojciechowska i organizacja WWF, publikując klip na swoich stronach. Realizację projektu wsparli finansowo internauci, a także miasto Rybnik.

8 czerwca 2018 roku, po sześciu latach przerwy, Damian Maliszewski wrócił z kolejnym autorskim (śpiewanym) singlem pt. „Kochaj”. Utwór, do którego napisał słowa i muzykę, ujrzał światło dzienne dzięki współpracy z producentem Marcinem Świderskim i gitarzystą Piotrem Aleksandrowiczem. Do piosenki powstał teledysk zrealizowany na Malcie. Obraz w reżyserii Huberta Gostomskiego, tworzony w niełatwych warunkach, ukazał piękno tamtejszej przyrody.

Na Malcie odbyła się także sesja zdjęciowa na okładkę singla. Autorem zdjęć jest Hubert Gostomski. Piosenka trafiła na Listę Przebojów Polskiego Radia PR3. Teledysk na swoim fan page zamieściła piosenkarka Edyta Bartosiewicz gratulując Damianowi Maliszewskiemu talentu.

Również w roku 2018, na jubileuszu 85-tych urodzin aktorki Zofii Czerwińskiej, wykonał jej ukochany utwór „My Way” Franka Sinatry, co było wzruszającym wydarzeniem tak dla samej aktorki, jak i dla Damiana Maliszewskiego.

Od 2016 roku Damian Maliszewski zajmuje się dziennikarstwem, publicystyką, reportażem. Publikował do tej pory w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Wolnej Sobocie”, „naTemat”, „Elle Man Magazine”, „Vivie”, czy „Replice”.

Autor głośnych reportaży m.in. „Moje martwe imię”, o dwóch transpłciowych chłopakach: Janku i Ksawerym, którzy zdecydowali się pozować do sesji zdjęciowej bez koszulek. Dzięki temu projektowi w „Dużym Formacie” ukazała się pierwsza tego typu okładka. Była to także pierwsza taka okładka w Polsce. W styczniu 2022 Maliszewski opublikował w „Wysokich Obcasach” wywiad ze srebrną medalistką z Tokio, żeglarką Jolantą Ogar-Chill i jej żoną Chuchie Ogar-Hill. Na okładce „Wysokich Obcasów” znalazło się pierwsze w historii mediów mainstrimowych zdjęcie lesbijek, zrobione w szpitalu, tuż po porodzie ich córki. Obie okładki przeszły do historii i w znacznym stopniu przyczyniły się do promowania równości w kraju.

Tuż po wybuchu wojny i napaści Rosji na Ukrainę, w wydaniu weekendowym „Gazety Wyborczej”, w dodatku świątecznym „Wolna Sobota”, ukazała się kolejna okładka zapowiadająca reportaż Damiana Maliszewskiego. Na okładce znalazła się para gejów, Ukrainiec i Rosjanin. 

3 października 2022 w „Dużym Formacie” ukazał się inny głośny reportaż Maliszewskiego pt.”Co się stało w Homokomando?”. Dziennikarz prowadził czteromiesięczne śledztwo dziennikarskie na temat oskarżeń o gwałt z bronią w ręku, którego miał się dopuścić znany aktywista LGBT+.

Damian od lat zaangażowany jest w działalność charytatywną na rzecz ludzi, zwierząt i przyrody. Nagłaśnia ważne, społeczne sprawy.

Autor ogólnopolskich zbiórek, m.in. na rzecz ratowania Michała Włodarskiego, geniusza matematycznego zatrutego tlenkiem węgla, który zapadł w śpiączkę. Po zbiórce i rocznej rehabilitacji udało się Michała wybudzić. Po wybudzeniu panowie się spotkali.

Zorganizował także zbiórkę dla Pawła Reka, 13 latka, który przez błąd lekarza zapadł w śpiączkę. Dzięki kwocie pół miliona złotych i kosztownej rehabilitacji, udało się chłopca wybudzić. Po wybudzeniu Paweł i Damian mieli okazję się spotkać.

Artysta jest także autorem akcji pomocowej dla świebodziczan, którym podczas eksplozji gazu zawaliła się kamienica. Organizował też zbiórki na rzecz ratowania porzuconych zwierząt.

Od kilku lat mocno zaangażowany w walkę o prawa kobiet, osób LGBT+, a także walkę z szeroko pojętą przemocą.

8 maja 2022 na portalu YouTube ukazał się 1,5 godzinny wywiad z artystą, z okazji jego 40 urodzin.

Prywatnie zafascynowany akwarystyką, przyrodą, podróżami, fotografią, malarstwem, uprawą roślin doniczkowych, ogrodami, postprodukcją zdjęć, montażem, filmami sci-fi, psychologią i reportażem.